top of page
КОНТРОЛЬ НАД СТРЕСОМ
ЗАГАЛЬНІ ПОРАДИ: ЯК УПОРАТИСЯ ІЗ СТРЕСОМ ПІД ЧАС ВИПРОБУВАНЬ

Повірте в себе. Ви не змогли вивчити той чи інший предмет, якби не були до того здатні. А це значить, що, якщо Ви виділите достатньо часу і підготуєтеся до іспиту належним чином, то обов'язково покажете себе без зайвого хвилювання й занепокоєння.
Не намагайтеся завжди зробити все. Завжди бути успішним і тягнутися до зірок — це прекрасно. Але при цьому необхідно дотримуватися балансу. Думаючи, що оцінка нижча за «відмін¬но» означає провал, Ви зводите для себе психологічний бар'єр. Необхідно завжди намагатися робити все добре, але не забувати, що ніхто не може постійно залишатися ідеалом.
Якщо чогось не розумієте у теоретичному матеріалі, то сплануйте й уживайте послідовних заходів для подолання про¬блеми. 
Не тримайте все в собі. Шукаючи підтримки у друзів , батьків, педагогів та розповідаючи їм про проблеми, Ви значно знижуєте свою тривогу перед майбутнім випробуванням.
Дивіться на все у перспективі. Випробування можуть здаватися Вам найзнаковішою подією сьогодення, але в контексті всього Вашого життя — це дрібниці.
ПОРАДИ ЩОДО ПІДГОТОВКИ ДО ВИПРОБУВАНЬ, ТЕСТІВ, ІСПИТІВ
1. Залишіть для підготовки до випробувань достатньо часу, щоб не виникла ситуація, коли потрібно прочитати ще щось в останню хвилину. Цей підхід дозволить значно підси¬лити Вашу впевненість у своїх силах, адже Ви знатимете, що витратили достатньо часу на підготовку й підготувалися добре.
2. Складіть розклад своєї підготовки до іспитів, тестів, щоб Ви змогли стежити за часом і моніторити власний прогрес. Залишіть час на відпочинок і розваги, щоб уникнути перевтоми.
3. Тільки-но Ви помітите, що увага розсіюється, а Ваш мозок почав утомлюватися, влаштуйте короткий відпочинок. Після того, як будете готові працювати далі, повертайтеся до занять.
4. Експериментуйте із різними методиками підготовки, щоб заняття стали для Вас розвагою і Ваша мотивація зросла.
5. Не пийте занадто багато кави і газованих напоїв: кофеїн тільки більше збудить Ваш мозок і зробить його менш спри¬йнятливим до інформації. Харчуйтеся частіше і правильно – у період активної підготовки до випробувань Вашому мозку потрібно більше поживних речовин.
6. Регулярні, але помірні фізичні вправи підсилять Вашу енергію, прояснять мислення і знизять відчуття стресу.
7. Спробуйте вправи йоги, дихальну гімнастику або інші способи розслаблення й подолання стресу. Вони допоможуть Вам зняти напруження, підсилять концентрацію уваги, а також поліпшать сон.
ЩО РОБИТИ, ЯКЩО...
1. ...раптом виявилося, що вам попалося питання, з якого Ви можете сказати дуже небагато? Не панікуйте, а одразу по¬чинайте записувати все, що колись чули із цього приводу: чи то з телепередачі, чи то із розмови з колегами чи друзями або з енциклопедії. У процесі написання Ви можете ще щось згадати, можливо, із курсу навчання у інституті або із прочи¬таного. А можна зробити й так. Розділіть лист паперу навпіл. Ліворуч напишіть, наприклад: «Що я знаю» (або просто по¬ставте «+»), а праворуч — «Що мені невідомо» (або «—»). Смі¬ливіше пишіть ліворуч усе, що Вам спадає на думку, — правила, приклади, окремі положення тощо. Нічого, якщо все це буде безладно. Праворуч записуйте питання, «діри», пункти, про які, як вам здається, Ви нічого не можете сказати. Час від часу переглядайте праву частину й викреслюйте все, що згадали. Наприкінці підготовки обов'язково складіть план відповіді: краще відповісти не все, але те, що ви знаєте, викласти чітко й логічно.
2. ...узагалі нічого не знаєте. Не кажіть про це екзаменатору, а говоріть будь про що, навіть верзіть якусь ахінею, на кшталт: «Перш ніж розповісти про творчість Пушкіна, тре¬ба поговорити про принципи поетичної творчості взагалі...». Покажіть, що знаєте хоч щось. Хоча, звісно, краще грати за правилами.
3. ...на півслові ви забули, про що треба говорити. Насамперед не «губіть голови». Зберігайте спокій, хоча б зовнішній — таке може трапитися з кожним! Повторіть останню фразу, спочатку так само, як і раніше, а потім, якщо зможете, іншими слова¬ми. За цей час згадаєте план відповіді: що Ви вже розповіли? Чого стосується ця фраза? У більшості випадків це допомагає. Якщо це так — сміливо відповідайте далі. Якщо ні — подивіть¬ся на наступний пункт плану і починайте розповідати його (навіть якщо Вам тільки здається, що цей пункт наступний). Потім наприкінці відповіді завжди можна повернутися до того, що пропустили.
4. ...Ви вже майже скінчили відповідати, й отут, нарешті, зга-дали, про що хотіли сказати, коли «втратили думку», або про що забули. Нічого страшного. Закінчуйте говорити те, про що говорили, а потім скажіть те, що пропустили. У жодному разі не переривайте відповіді заради цього. Краще нехай про щось Ви скажете пізніше, ніж уся відповідь виявиться нелогіч¬ною. Не говоріть: «Так, я ще забула сказати про...». Говоріть, наприклад, так: «А якщо повернутися до (назва пункту плану), я хотіла би додати...» або так: «Крім того, треба сказати, що...», «Варто підкреслити...».
5. ...Вас не слухають. Не сприймайте це як особисту образу. Відповідайте далі, немов нічого не помітили.
6. ...екзаменатор у різкій і неприємній формі перериває Вас, вимагає щось уточнити, повторити. Або ще гірше, «кидає» не¬приємні репліки. Не думайте про це. Від Вас потрібні мужність і зібраність, уміння не показувати образи. Сконцентруйте увагу на точній відповіді. Відповідайте чітко й коротко. Тільки так Ви зможете довести, що до Вас ставляться несправедливо. У жодному разі не пока¬зуйте, що розлютилися, і не намагайтеся викликати жалощі до себе. Найефективніше — зберегти почуття власної гідності і так триматися.
7. ...Ви обмовилися, і всі стали сміятися. Не переймайтеся. Це може трапитися з кожним. Обмовляються навіть професіо¬нали — диктори радіо й телебачення. Посмійтеся разом з усі¬ма — і все. Якщо ж цього крім Вас узагалі ніхто не помітив, говоріть далі, немов нічого не трапилось.
8. ...Вам ставлять додаткове запитання. Не лякайтеся. Не квап¬теся з відповідаю. Можете сказати, що Вам треба трохи подума¬ти. Чітко визначте, чого стосується це запитання, якої відповіді воно вимагає. Перш ніж говорити, сформулюйте відповідь подумки. Часу на це потрібно зовсім небагато.
9. ...Ви помилилися. Ну то й що? Помилки бувають у всіх. Якщо Ви помітили помилку і знаєте, як її виправити, зробіть це. Якщо ж не впевнені, правильна Ваша відповідь чи ні, від¬повідайте далі, начебто нічого не трапилось. Якщо Вам вкажуть на помилку, і Ви не впевнені у своїй правоті, краще погодьтеся. Не бійтеся помилок! 
10. ...Вам поставили оцінку нижче за ту, на яку ви розраховували. Не сперечайтеся, нікому нічого не доводьте. І звичайно, ніколи не забувайте про почуття гумору — нехай воно не залишає вас і під час конкурсу.
КАЛЕНДАР
СТАТИСТИКА
ПОШУК НА САЙТІ
bottom of page